O RYJKU

RYJEK to niezwykły festiwal kabaretowy, którego siłą jest jego formuła i zasady. Każdy kabaret zaproszony do udziału w Konkursie Głównym prezentuje tylko i wyłącznie premierowe skecze i piosenki.

To jedyny konkursowy festiwal kabaretowy, w którym udział biorą uznane grupy, mierząc się bezpośrednio z młodymi, tymi mniej znanymi. Nierzadko pojawiają się niespodzianki. Kabarety oceniają się wzajemnie po każdym zaprezentowanym skeczu w punktacji 0-5, mogą też trzy razy przyznać 10 punktów za skecz ich zdaniem wybitny.

Nagrodami są specjalne „Złote Koryta”. Jedno z tych Koryt przyznają właśnie same Kabarety, drugie Publiczność w oficjalnym głosowaniu, a trzecie Tajny Juror.

W ciągu 20 lat Ryjek przyciągał do konkursu czołówkę polskiego kabaretu. W Rybniku wystąpili m.in.

 • Ani Mru-Mru,
 • Neo Nówka,
 • Kabaret Moralnego Niepokoju,
 • Grupa MoCarta,
 • Smile,
 • Limo,
 • Paranienormalni,
 • Łowcy.B,
 • Kabaret Skeczów Męczących,
 • Jurki,
 • Grzegorz Halama,
 • Tomasz Jachimek,
 • Kabaret Ciach,
 • a także Kabaret Młodych Panów, który jest współorganizatorem festiwalu.

Na drugą edycję festiwalu w 1997 roku, z 8 zaproszonych kabaretów, z różnych powodów przyjechały tylko 4. Festiwal jak i jego dalszy byt był zagrożony. Wtedy to na ratunek ruszył legendarny już Kabaret Potem, który już na miejscu w Rybniku założył spontanicznie grupę „Patisony”. We wszystkich konkurencjach improwizowali. Festiwal i jego niepowtarzalny klimat zostały uratowane.
Warto też wspomnieć, że w pierwszych latach istnienia na festiwal przychodziła niewielka grupa widzów, z czego i tak dużą część stanowiły kabarety, które w trakcie trwania konkursu siedzą na widowni i oceniają aktualnie występujących.

Od ponad 10 lat bilety rozchodzą się już jak ciepłe bułeczki. Co roku pobijany jest rekord czasu sprzedaży. W 2014 roku partia ponad tysiąca biletów rozeszła się w 7 sekund, a portal sprzedażowy odnotowuje ponad 150 tys. wejść w momencie uruchomienia sprzedaży.

Istotą tego festiwalu jest nieustanna integracja kabaretów jak i publiczności. Najważniejszą sprawą jest chyba fakt, że na tym festiwalu nie wystarczy zdobyć serca publiczności, trzeba jeszcze zdobyć uznanie kolegów. No i Tajnego Jurora.

Przez 20 lat na Ryjku kabarety zmierzyły się z ponad 160 tematami na które powstało ponad 1300 premierowych skeczy i piosenek, przy czym muzyczne formy to około 15% repertuaru.

Najwięcej Złotych Koryt zdobył Kabaret Dno z Dąbrowy Górniczej – 11. Zawdzięczają to przede wszystkim swojemu wyjątkowemu talentowi do konstruowania niezwykłych rekwizytów, takich jak mówiąca głowa Shreka, Obcy, Ufok w formalinie i wiele innych, które powstały specjalnie na Ryjka. Niewytłumaczalną historią do dnia dzisiejszego jest jeden ze skeczów, którego puenta oparta była o motyw muzyczny „Highway to hell”, za który DNO zebrało równe 666 punktów, co okazało się po dokładnym, wielokrotnym ich przeliczeniu.

Tylko dwom kabaretom w 20-letniej historii udało sie zdobyć potrójną koronę (wszystkie trzy Złote Koryta w jednym roku):
– nieistniejącemu już Kabaretowi Niemy z Częstochowy w 1997 roku;
– Kabaretowi Ani Mru-Mru z Lublina, któremu taka sztuka udała się dwukrotnie: w 2010 i 2013 roku.

To na Ryjku powstawały hity, którymi potem zachwycała się cała Polska. Tylko część z bardzo długiej listy:
– „Lokomotywa” oraz skecz o Gali Bokserskiej kabaretu Ani Mru-Mru;
– piosenka Grzegorza Halamy „Ja wiedziałem, że tak będzie”, ktora wiele tygodni królowała na liście przebojów radiowej         Trójki;
– słynne „Niebo” kabaretu Neonówka, a także skecze „moherowe”;
– Paranienormalni pokazali „Gwiezdne Wojny po Śląsku”, a także to w Rybniku po praz pierwszy pojawił się Kryspin;
– Kabaret Młodych Panów pokazał skecz o Górniku, a także znany skądinąd skecz o katastrofie samolotu prezydenckiego, przygotowany na temat „To jest naprawdę ważne” w 2007 roku;
– „Merlin” Kabaretu Smile;
– kontrowersyjny skecz o krypcie na Wawelu Kabaretu Limo, o którym rozpisywała się kolorowa prasa i kolorowy internet;
– a także Żwirek i Muchomorek Kabretu DNO.