O RYJKU

Dyrektor Festiwalu – Michał Wojaczek
Dyrektor Artystyczny – Łukasz Żak
Dyrektor Organizacyjny – Piotr Sobik

Organizator Festiwalu:
TEATR ZIEMI RYBNICKIEJ
Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza 1
44-200 Rybnik

Współorganizator Festiwalu:
STAR MANAGER PIOTR SOBIK
ul. Korfantego 6
44-200 Rybnik


RYJEK
to festiwal premier kabaretowych z ponad dwudziestopięcioletnią tradycją. Siłą festiwalu jest jego niepowtarzalna formuła i klimat, który udziela się kabaretom oraz widzom.

Rybnicka Jesień Kabaretowa stawia na nowości – w Konkursie Głównym zgłoszone kabarety rywalizują ze sobą w podanych przez organizatorów kategoriach, tworząc do nich premierowe, nigdy wcześniej nie prezentowane skecze. RYJEK jest więc festiwalem ryzyka i eksperymentu – znane i rozpoznawalne grupy kabaretowe mierzą się z nowicjuszami.

Sceny ryjkowych zmagań widziały prawdziwą śmietankę polskiego kabaretu. W Rybniku w szranki stawali m.in. Kabaret Młodych Panów, Ani Mru-Mru, Neo-Nówka, Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupa MoCarta, Smile, Limo, Paranienormalni, Łowcy.B, Kabaret Skeczów Męczących, Jurki, Ciach oraz soliści i stand-uperzy, jak Tomasz Jachimek, Łukasz Lodkowski, Rafał Pacześ, Kasia Piasecka czy Grzegorz Halama.

Początku RYJKA były bardzo skromne, a na sam festiwal przychodziła niewielka liczba widzów. Rybnicka Jesień Kabaretowa jest jednak dowodem na to, że upór i determinacja są miarą sukcesu. Od kilkunastu lat RYJEK cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem, co roku bilety na finałowe dni festiwalu rozchodzą się w internetowej sprzedaży w przeciągu sekund, a obie sale – Klub Energetyka i Teatr Ziemi Rybnickiej – pękają w szwach. W 2014 roku partia ponad tysiąca biletów rozeszła się w 7 sekund, a portal sprzedażowy odnotowuje ponad 150 tys. wejść w momencie uruchomienia sprzedaży…

Przez ponad 20 lat, kabarety zmierzyły się z ponad 160 tematami na które powstało ponad 1300 premierowych skeczy i piosenek, przy czym muzyczne formy to około 15% repertuaru.

Nagrodami RYJKA są ZŁOTE KORYTA Kabaretów, Publiczności oraz Tajnego Jurora. Najwięcej Złotych Koryt zdobył Kabaret Dno z Dąbrowy Górniczej – 11. Zawdzięczają to przede wszystkim swojemu wyjątkowemu talentowi do konstruowania niezwykłych rekwizytów, takich jak mówiąca głowa Shreka, Obcy, Ufok w formalinie i wiele innych, które powstały specjalnie na Ryjka. Niewytłumaczalną historią do dnia dzisiejszego jest jeden ze skeczów, którego puenta oparta była o motyw muzyczny „Highway to hell”, za który DNO zebrało równe 666 punktów, co okazało się po dokładnym, wielokrotnym ich przeliczeniu. Tylko dwom kabaretom w 20-letniej historii udało sie zdobyć potrójną koronę (wszystkie trzy Złote Koryta w jednym roku):

– nieistniejącemu już Kabaretowi Niemy z Częstochowy w 1997 roku;
– Kabaretowi Ani Mru-Mru z Lublina, któremu taka sztuka udała się dwukrotnie: w 2010 i 2013 roku.

Oprócz tego muzycznie uzdolnieni (a czasem wręcz przeciwnie…) próbują swych sił w Konkursie o Melodyjną nagrodę im. Artura